RK Slovenije
Območno združenje Izola

Ob starem zidovju 15/a
6310 Izola

Kontakti:

051/672-160
051/683-125

E-mail: izola.ozrk@ozrks.si

Upravljanje piškotkov

Uradne ure:
ponedeljeki, srede in petki:
od 9h do 12h

Deljenje viškov hrane:
vsak delovni dan od 8.30 do 9.30

Skladišče oblačil:
ponedeljek od 10h do 12h

Predsednik: Lucio Gobbo
Sekretar: Bojan Lisjak

SI56 6100 0002 5116 557

 

1. DECEMBER SVETOVNI DAN BOJA PROTI AIDS-U

Četrtek, 1. december 2011


Letos znova enako visoko število na novo odkritih okuženih s HIV kot lani
Tretjina od 45 ljudi, ki so bili pozitivni na okužbo v virusom HIV, se je testirala tako pozno, da je bil njihov imunski sistem že okrnjen
Ljubljana - Do minulega tedna so v Sloveniji letos na novo odkrili 45 okuženih z virusom HIV, 37 med njimi je moških in osem žensk. Pri kar tretjini so okužbo s testiranjem odkrili tako pozno, da je že napredovala v aids, so sporočili na tiskovni konferenci, ki jo je pred dnevom boja proti aidsu pripravilo Društvo študentov medicine Slovenije.


Okužbo s HIV je mogoče učinkovito preprečiti.
Zato bodo pri Društvu študentov medicine Slovenije v sodelovanju s ŠOU in Zvezo ŠKIS tudi letos, ob dnevu boja proti aidsu, organizirali preventivno akcijo. Tako bodo danes v večjih krajih po Sloveniji postavili stojnice, na katerih bodo mimoidoče izobraževali o HIV in aidsu ter promovirali uporabo kondoma.
V Sloveniji tako živi 310 ljudi, pri katerih so okužbo s HIV ali aids že odkrili. Med njimi jih 55 ne zdravijo, 15 pa jih je prekinilo vsak stik z zdravstvenim sistemom, je povedal infektolog Tomaž Vovko z Infekcijske klinike UKC Ljubljana, ki zdravi okužene z virusom HIV. Zaradi aidsa je letos umrl en bolnik, pri dveh pokojnih, ki sta imela aids, pa smrt ni bila neposredno povezana s to boleznijo. Do zdaj je zaradi aidsa v Sloveniji umrlo 140 ljudi. Med novo odkritimi okuženimi oziroma obolelimi jih je 30 starejših od 50 let.
Obolele zdravijo z vsemi glavnimi šestimi zdravili, ki so na voljo v svetu, želijo pa še dve zdravili, s katerimi bi lahko zdravili ljudi z dodatnimi okužbami, ki pa jih v Sloveniji nimamo. "Z zdravljenjem znamo tudi pri napredovani bolezni dobro zavreti razmnoževanje virusa. Cilj zdravljenja je, da virusa v krvi ne najdemo," je povedal infektolog. Slovenske bolnike bodo tudi zajeli v mednarodno študijo, ki bo pokazala, ali je zgodnje zdravljenje okužbe umestno ali pa je treba počakati na razvoj bolezni, je povedal Vovko. Okuženi, ki se zdravijo, zaradi HIV več ne umirajo, vendar se srečujejo z vrsto zdravstvenih težav, ki so povezane s HIV; tako pogosteje obolevajo za srčno-žilnimi boleznimi, jetrnimi in ledvičnimi boleznimi ter drugimi.
Premalo testiranih
Po podatkih tedna dni starega poročila Svetovne zdravstvene organizacije in UNAIDS je v svetu s HIV okuženih oziroma ima aids 33,4 milijona ljudi; večina, 33 milijonov, jih živi v podsaharski Afriki. Ocenjujejo, da je v podsaharski Afriki okuženih pet odstotkov prebivalstva, ponekod, na primer na nekaterih območjih Južnoafriške republike, pa celo 22 odstotkov prebivalstva, je povedal prof. dr. Mario Poljak, vodja laboratorija pri Medicinski fakulteti v Ljubljani, kjer testirajo vzorce krvi na HIV. Lani se je v svetu na novo okužilo 2,7 milijona ljudi, umrlo pa dva milijona obolelih.
V Sloveniji smo letos na HIV testirali 1,5 človeka na 100 prebivalcev, kar ni dovolj. Zato pristojni načrtujejo, da bodo v naslednjih letih povečali število testiranih, da pa bi to testiranje destigmatizirali, bodo predvsem podprli testiranje pri osebnem zdravniku na breme obveznega zdravstvenega zavarovanja, je povedal Poljak.
Premajhna skrb države
Med na novo zaznanimi okuženimi s HIV jih večina spet spada v skupino moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. Andrej Habjan, predsednik Društva za integracijo homoseksualnosti DIH, je povedal, da so zaradi tega dejstva zelo zaskrbljeni. Pri društvu za to skupino izvajajo vrsto preventivnih akcij; predvsem izpostavljajo pravilno in redno uporabo kondomov in lubrikantov, s čemer se prepreči prenos spolno prenosljivih okužb, kot je tudi z virusom HIV. Pri društvu menijo, da država premalo skrbi posveča zdravju tega dela populacije. Sistemska homofobija in manjšanje vrednotenja zdravja te populacije, je povedal, se kaže pri nezadostnem financiranju dejavnosti za analno zdravje moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. "Proktološko zdravstveno varstvo je zelo pomembno, saj je dokazano, da receptivni analni spolni odnos predstavlja največje tveganje za okužbo s HIV in drugimi spolno prenosljivi okužbami. Za te osebe bi bilo treba zagotoviti podobno zdravstveno varstvo, kot ga izvajajo ginekologi pri ženskah," je povedal Habjan. Treba bi bilo zagotoviti denar za diagnosticiranje in operativno zdravljenje spolno prenosljivih okužb na območju zadnjika. Zagotoviti je treba tudi denar za centre, kjer bi se lahko moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, testirali na spolno prenosljive okužbe. Habjan je še opozoril, da je ministrstvo za zdravje letos močno omejilo sredstva za preventivne dejavnosti proti HIV in aidsu.
Kaj je novega
Letos je znanstvenikom uspelo odkriti genom virusa HIV, pri čemer se je izkazalo, da je bolj zapleten, kot so predvidevali.
Odkrili so še četrto skupino virusov HIV, virus hiv1, skupina P.
Z opazovanjem šimpanzov so odkrili, da je tudi ta vrsta - virus HIV je na človeka preskočil iz šimpanzov - občutljiva na HIV, saj so do zdaj mislili, da s HIV okuženi šimpanzi ne zbolevajo. Odkrili so, da imajo okuženi šimpanzi krajšo življenjsko dobo od neokuženih. To pomeni, da so ob človeku tudi šimpanzi ogrožena vrsta in da lahko zaradi HIV v nekaj desetletjih izginejo iz obličja zemlje.
Od 33 milijonov trenutno okuženih je 16 milijonov žensk. Pri ženskah okužba poteka hitreje in prej razvijejo aids kot moški. Znanstveniki so letos odkrili, zakaj.
Opazili so prvi primer ozdravitve osebe, okužene s HIV. Okuženemu so presadili kostni mozeg, kostni mozeg, ki ga je prejel, pa je imel posebnost, da ni dopuščal, da bi se virus selil iz ene celice v drugo, in je okuženi v dveh letih po presaditvi okužbo izgubil. Gre za izjemen primer, saj teh postopkov ni mogoče izvajati množično, je povedal Mario Poljak.
Razglasili so, da so odkrili cepivo proti HIV. Kombinirali so dve obstoječi neučinkoviti zdravili in na Tajskem, kjer so cepili nekaj deset ljudi, se je izkazalo, da je pred okužbo zaščitilo 30 odstotkov cepljenih. "Ta razlika je na meji statistične sprejemljivosti. Je pa to pokazalo, da bi s kombiniranjem cepiv lahko kaj naredili," je dosežek komentiral Mario Poljak.

Tudi Rdeči križ Izola se je pridružil današnji akciji boja proti AIDS-u. Postavili smo stojnico in s prostovoljci delili promocijski materijal.

                                                                             Vaš sekretar

 

 

Podeli:
Znamka Aplikacija Daruj kri Telekom Slovenije Canon Revoz BESSY Anonimna e-prijava nasilja v družini Live Target Diners Club Dinit Lek Pošta Slovenije NLB KRKA Tuš SKB NLB Vita Unicredit bank Luka Koper Si.mobil Petrol Mercator BSH BTC SAZAS Geoplin Medis MINT mitja Stopimo skupaj MDDSZ Sklad

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

OZRK Izola